Élet a kényszerbetegséggel

Élet a kényszerbetegséggel

Kényszerbeteg vagyok, mit tegyek?

2017. május 30. - Zsuksz

Most néhány javaslat következik, mit is tehetsz, ha felfedezted, hogy te is kényszerbeteg vagy.

  • Először is: mindenképpen fordulj orvoshoz! Hidd el, érdemes. Tudom, sokan ijesztegetnek, hogy a pszichiáterek csak gyógyszerrel tömnek, zombit csinálnak belőled stb. de nekem elhiheted, hogy ebből semmi sem igaz! Segítenek. Valószínűleg gyógyszert fogsz kapni, és terápiára is kell majd járnod. Talán kórházba is beutalnak, mint engem, de ettől sem kell megijedni. Oda is csak azért mész, hogy segítsenek rajtad. Én most is szedek gyógyszert. Terápiára nem járok és nem is jártam, de állítólag a kognitív viselkedésterápia igen hatékony. Én is meg fogom próbálni.
  • Nem vagy egyedül! Ezt tartsd észben. A kényszerbetegség a webbeteg és a stresszdoktor.hu adatai szerint az emberek 2-3%-át érinti. Magyarország lakossága kb. 10 millió. Ennek 2-3%-a 200-300 000 ember. Ennyien vagyunk ocd-sek, ez egy borzasztó nagy szám... ráadásul nagy a látencia, ugye a kényszerbetegek gyakran titkolják a tüneteiket... még akár ennél is többen lehetünk. Tehát a betegség (sajnos) nagyon is gyakori.

Tegyük fel, egy hónap múlva kapsz időpontot az orvosnál, de addig sem szeretnél szenvedni, ami nagyon is érthető. Vagy kezelés mellett is előfordulnak rosszabb periódusok. Álljon itt egy kis gyorssegély ocd ellen:

  • Tölts minél több időt olyan emberek társaságában, akiket szeretsz. Ha másokra figyelsz és nem magadra, az jót tesz.
  • Próbáld elkülöníteni egymástól a valós, és a kényszeres gondolataidat. Kényszeres gondolat az, ami kellemetlen, idegen tőled, nem értesz vele egyet, tudod, hogy hülyeség, mégis kénytelen vagy arra gondolni. Tudom, ezt nem lehet elintézni annyival, hogy "ne gondolj rá". De azt meg tudod tenni, hogy felismered, hogy ez a gondolat nem a tiéd, és nem hiszel neki! Innentől kezdve csak hagyd, hadd legyen ott a fejedben - de ne tulajdoníts neki semmi jelentőséget. Ez csak egy gondolat, nem több!
  • Akármilyen nehéz is, próbálj ellenállni a kényszercselekvésnek! (Lehet, hogy ehhez először is észre kell venned, mik is a kényszercselekvéseid - nekem sem volt ez egyértelmű.) A kényszergondolatok és a kényszercselekedetek ördögi körét így lehet a legkönnyebben (de attól még mindig nagyon nehezen) megtörni! Ha nem hajtod végre a kényszercselekedetet, az először is borzasztó nagy szorongást fog okozni. De azután meglátod majd, hogy semmi rossz nem történik, ha nem csinálod. Ettől kisebb lesz a szorongás, és meglesz a sikerélmény, hogy "ellen tudtam állni'" :-)

Figyelem! Ezek a gyorssegély-tippek NEM helyettesítik az orvosi kezelést! Ha kényszeres tüneteid vannak, mindenképpen fordulj pszichiáter szakorvoshoz!

Addig viszont, amíg ezt megteszed, remélem, hogy hasznosnak bizonyulnak a tippjeim.

Jobbulást kívánva:

Zsú

A bejegyzés trackback címe:

https://rogeszmes-kenyszeres.blog.hu/api/trackback/id/tr8912552593

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása